Když dával stvořitel svět dohromady, měl spoustu skvělých nápadů,
ale rozhodně k nim nepatřil záměr, aby svět byl srozumitelný.

 

- Terry Pratchett, Mort

 

 

S jakými obtížemi se na mě obrátit?

 

Psychická nepohoda

 

• Úzkosti, strachy, deprese, panické ataky

• Truchlení související se ztrátou blízké osoby

• Pocit ztráty smyslu života

• Pocit nespokojenosti, osamělosti, frustrace

• Neschopnost vyrovnat se s minulostí, stále se vrací myšlenky na ni.

• Nedostatek životní energie

• Nespavost, poruchy spánku

Složité životní situace

 

• Dlouhodobé neshody s partnerem, v rodině

• Ukončení vztahu – rozchod, rozvod

• Neschopnost navázat vztah

• Obtíže při výchově dětí

• Ztráta zaměstnání, životních jistot

Pokud se Vám zdá, že se Vás až dosud nic netýká, a přesto se cítíte v psychické nepohodě nebo „tak nějak divně“, můžeme se setkat na úvodní konzultaci a o Vašich obtížích si promluvit. Rozhovor Vám pomůže pojmenovat, co se děje a rozhodnout se, jak dál postupovat.

 

 

Terapeutický přístup

 

Jednou z důležitých podmínek terapie je pocit bezpečí a podpory v terapeutickém vztahu. Terapie probíhá formou rozhovoru, v rámci kterého můžete bezpečně zkoumat témata, která Vás do terapie přivedla. Společně budeme hledat slova, která Vám pomohou lépe pochopit to, co se děje s Vámi a ve Vašem životě.

 

Mojí rolí je být Vám průvodcem a podporou spíše než rádcem či někým, kdo vysvětluje, co se s Vámi děje. Součástí vztahu je bezpodmínečné přijetí, toho kým jste. Věřím, že v ovzduší bezpečí, podpory a přijetí je pro klienty možné otevřít a svobodně prozkoumat tíživé pocity, emoce, myšlenky či představy. Takové zkoumání pomáhá v pochopení, toho kdo jsme, jaké jsou souvislosti, ve kterých žijeme, z čeho vycházíme, jak to máme sami se sebou, jaké máme potřeby, touhy, co hledáme či jak naše potřeby, pocity, fantazie souvisí s psychickou nepohodou, kterou prožíváme.

 

Budeme pracovat s uvědomováním si tady a teď. Uvědomovat si znamená prožívat, co je přítomné, aniž bychom se snažili to měnit nebo interpretovat. Důležité bude spíše se zaměřit na to, co prožíváte, než na to co si myslíte.

Na cestě terapeutickým procesem probudíme Váš potenciál najít cestu ke spokojenosti. Věřím, že takový potenciál má každá lidská bytost. Jeho rozvinutí s sebou nese nacházení jiných dosud nevyužitých možností či nových schopností, jak zacházet se svými potřebami nebo emocemi. Jak
a kudy se vydáte, záleží na Vás. Já budu vždycky při ruce jako průvodce a podpora.

 

S rostoucím uvědoměním a porozuměním situaci se pojí i přijetí sebe sama a svého místa v životě i větší míra spokojenosti.

 

 

 

Gestalt terapie

 

Můj psychoterapeutický přístup vychází z principů Gestalt terapie. Podstatou Gestalt terapie je celostní pohled na lidské bytosti. Věří, že lidé jsou spojeni s prostředím, které je ovlivňuje, stejně jako každý z nás ovlivňuje své prostředí. Gestalt terapie také věří, že všechny lidské bytosti usilují
o růst a harmonii. Terapie je založená na empatii, porozumění a bezpodmínečném přijetí.

 

Terapeut společně s klientem zkoumají, co se děje tady a teď.

 

Soustředění se na tady a teď neznamená odmítnutí nebo redukci minulých zkušeností nebo budoucích možností. Ve skutečnosti je minulost neoddělitelně spojena se současnou zkušeností. Prozkoumávání tady a teď směřuje k tomu vyhnout se usídlení v minulosti a předejít úzkosti z budoucnosti. Zkušenosti z minulosti jsou rozebírány v průběhu terapeutických setkání, ale terapeut i klient se soustřeďují na prozkoumávání prvků, které se právě teď vynořují z paměti a na to, jak ovlivňují právě probíhající okamžik.